İndirim!

KELEBEK TOZU / ÖZGÜR ŞENTÜRK

68,00

-13%

949 adet stokta

KELEBEK TOZU / ÖZGÜR ŞENTÜRK 78,00 68,00

KELEBEK TOZU

ÖZGÜR ŞENTÜRK

KİTAP AÇIKLAMASI;

Haiku üç satırdan oluşan dünyanın en kısa şiir biçimi olarak bilinmektedir. Bu kısalık kendi içinde zihnin işleyişinin, zekanın, mantığın silindiği ve var olanın duyumsandığı tek bir an’ı barındırır. Haiku bu tek an içindeki görme biçimidir.

Gündelik, sıradan yaşamın akışında tek bir anı yakalayıp ona odaklanma anıdır haiku. Bu odaklanma bir süreç sonucu değil ani bir sıçrama ile olur. Haiku düşünmekten görmeye geçiş anıdır. Bu görme anı kişiliğin, ön yargının ve hatta benliğin kalmadığı ama yine de gören ile algılanan nesne arasında kendine özgü eşsiz bir birlikteliğin olduğu duyumsama biçimidir.

Bu duyumsama kimi zaman bir kurbağanın dingin oturuşu kimi zaman yan koltukta oturan bir ihtiyar bazen de üç ayaklı, karda zıplayıp geçen bir kedinin o an ki varlığının algılanmasıdır.

İşte bu kitapta yer alan haikular geçip giden zamanın içinde o anın farkındalığıyla oluşan bir duygunun, sezginin, gözlemin ya da bir durumun dizelere dökülmüş halidir. Dizelerin kısalığı ve anlamlılığı bu duyumsamanın yoğunluğundan kaynaklanır.

Haiku ustası Matsuo Basho’nun  belirttiği gibi; ”Haiku hayattaki en basit şeylerin içerdiği güzelliği ifade etmeye çalışır o yüzden haiku harfte değil kalptedir.”

 

SAYFA SAYISI : 74

HAMUR TİPİ: 2. HAMUR

BASKI SAYISI: 1

İLK BASKI YILI : 2022

DİL : TÜRKÇE

 

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“KELEBEK TOZU / ÖZGÜR ŞENTÜRK” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir